Panele krosowe są niezbędne w celu stworzenia systemu telekomunikacyjnego i sieci komputerowej. Pomagają w organizacji szafy rack w taki sposób, aby miejsce było w niej optymalnie wykorzystane. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Budowa panelu krosowego

Panele krosowe są zazwyczaj metalowymi listwami, w których osadzone są gniazda RJ45. Do szeregu takich gniazd podłącza się kable prowadzące do innych urządzeń należących do sieci. Gniazda z kolei łączy się ze switchami i routerami za pomocą kabli krosowych. Wszystkie te elementy sieci znajdują się wówczas w jednej szafie rack.

Dwa podstawowe rodzaje paneli krosowych

Panele krosowe mogą mieć różną budowę, która determinuje ich podział na dwa typy.

Pierwszym z nich są panele kompletne, wyposażone w porty RJ45. Ilość portów jest wprost uzależniona od tego, w jaki sposób skonstruowana jest szafa rack. Płytki te są już w pełni przygotowane, posiadają zakończenia w postaci złączy szczelinowych i wymagają jedynie terminacji.

Drugi rodzaj to panele niewyposażone, czyli listwy o odpowiednich rozmiarach, które nie posiadają zamontowanych gniazd. W takim panelu znajdują się jedynie otwory, które umożliwiają późniejszy montaż gniazd typu keystone. Są przy tym bardzo łatwe do modyfikacji i pozwalają na swobodne wyposażenie również w inne gniazda niż typu RJ45.

Patch panel najwyższej jakości

Decydując się na zakup panelu krosowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Tylko najlepsze materiały i staranna obróbka sprawiają, że urządzenie działa poprawnie, z dużą biegłością i niezawodnie przez długi czas.

By admin