Bujaczek dla niemowlaka, to niewątpliwie bardzo przydatny gadżet, gdy w naszym domu czy mieszkaniu mieszka malutkie dziecko. Niejeden rodzic chwali go sobie i nie wyobraża funkcjonowania bez tego.

Jeśli chcemy w spokoju zjeść lub po prostu przejść do innego pomieszczenia, wystarczy przenieść bujaczek dla niemowlaka, który jest poręczny i nie waży dużo.

Obecnie na rynku mamy mnóstwo modeli bujaczków różniących się funkcjami, marką i oczywiście ceną. Najtańsze dostaniemy już od 120 zł, a najdroższy kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Bujaczki mogą występować z ustawieniem jednej lub nawet kilku pozycji od leżącej, półleżącej, aż do siedzącej. Producenci prześcigają się dziś w wymyślaniu różnych funkcji i dodatków.  Możemy zakupić bujaczek dla niemowlaka z tzw. pałąkiem, na którym zawieszone są drobne elementy czy zabawki rozwijające umiejętności poznawcze niemowlaka. Takie drobnostki wpływają też pozytywnie na rozwój fizyczny malucha. Dostępne są również bujaczki z karuzelą, która się porusza i wydaje różne dźwięki oraz mruga kolorowymi światełkami. Oprócz tego, wiele bujaczków posiada wbudowaną pozytywkę lub urządzenie z melodyjkami. Niektóre z nich mają możliwość włączenia funkcji wibracji czy bujania na baterie, co wedle producenta ma uspokoić płaczącego dzidziusia. Trzeba jednak uważać, nadmierne korzystanie z tego, może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego czyli tzw. przebodźcowanie

Zanim jednak włożymy malutkie dziecko do bujaczka, warto najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą czy osteopatą. Wiele niemowląt ma fizjologiczną lub nie asymetrię bądź wzmożone czy obniżone napięcie mięśniowe. Nie zawsze więc pozycja bujaczka będzie wskazana i korzystna dla takiego dziecka. Może też okazać się, że używanie tego akcesorium dozwolone będzie każdego dnia jedynie na krótki czas.

Niewątpliwie bujaczek dla niemowlaka cechuje wiele zalet. Trzeba jednak korzystać z niego z rozsądkiem.

By admin