Zastanawiasz się, czy witamina D jest ważna? Jak najbardziej tak! A często dzieje się tak, że występują jej braki w organizmie! Dlaczego? Jakie powody są tutaj zdecydowanie najbardziej istotne? Co to może potem powodować, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego organizmu? Jeśli chcesz poznać najistotniejsze fakty na ten temat, to zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika.

Brak odpowiedniej diety

Na pewno suplementacja wit. d jest ważna. Szczególnie że wiele osób ma niedobory tego składnika. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w naszej diecie brakuje witaminy D. Inna sprawa jest taka, że nawet odpowiednie dieta… to tutaj za mało. Eksperci podkreślają bowiem, że właściwe menu to maksymalnie 20% zapotrzebowania na ten właśnie składnik. Trzeba zatem jeszcze w inny sposób sobie tutaj radzić.

Brak słońca także jest istotny

Kiedy jeszcze suplementacja wit. d jest wręcz wymagana? Załóżmy, że dana osoba co prawda spożywa odpowiednie produkty. Jak już wiesz, to i tak jest tutaj za mało. Warto dodać, że trzeba zatem regularnie wychodzić na słońce. Eksperci zaznaczają, że nawet około 20 minut dziennie jest tutaj wystarczające. Kłopot polega jednak na tym, że do Polski zbliża się jesień, a potem zima. Wówczas słońca będzie zdecydowanie za mało.

Jakie są konsekwencje braku witaminy D?

Jeśli witamina D nie będzie odpowiednio dostarczana do organizmu (naturalnie lub poprzez suplementy), to należy liczyć się tutaj z wieloma poważnymi konsekwencjami. Chodzi między innymi o częste złamania. Brak witaminy D prowadzi też do krzywicy, a nawet osteoporozy.

By admin