Złącza typu Molex to potoczna nazwa dla Molex Sata Adapter. Są to złącza wykorzystywane do zasilania różnych grup urządzeń wewnętrznych. Znajdziesz je w komputerach – szczególnie w kartach graficznych, napędach optycznych typu ATA lub dyskach twardych, a także w instalacjach elektrycznych w pojazdach. Najpopularniejsze są złącza Molex 4 pin – czyli posiadające cztery piny w odcieniach: żółtym, czarnym i czerwonym. Typowa konstrukcja złącza Molex składa się z plastikowej obudowy ze stykami oraz ściętymi rogami, co ułatwia poprawne podłączenie. 

Złącze Molex – dla optymalnej transmisji energii 

Czteropinowe złącza Molex należą do najczęściej stosowanych. Obok nich znajdziesz także złącza typu mini, posiadają dwa, lub trzy piny. Dostępne są także złącza typu P4 P8/P9, ATX20/AT24. Dzięki zastosowaniu styków o odpowiedniej grubości, złącza Molex mogą przenosić prądy na poziomie nawet 7A. Jest to zupełnie wystarczające w zasilaniu wielu urządzeń i maszyn. 

Molex nie pozwala przy tym na odwrotne podłączenie wtyku do gniazda. Jest to świetne zabezpieczenie przed zwarciami oraz przed wystąpieniem odwrotnej polaryzacji napięcia w zasilaniu. W wielu układach, szczególnie tych pozbawionych specjalnych zabezpieczeń, może to uratować funkcjonowanie całej sieci. 

Praktyczne kwestie w użytkowaniu złączy Molex 

Molex 4 pin jest kompatybilny z przewodami zasilaczy ATX, co pozwala na ich stosowanie bez konieczności uzyskiwania złączy z innych urządzeń. Wśród dostępnych złączy Molex znajdziesz wersje kątowe i proste. Warto dobierać je względem warunków obudowy w danym urządzeniu, jego wymiarów oraz miejsca i sposobu ustawienia.

By admin