Krótka odpowiedź brzmi: tak, możliwe jest posiadanie na samochodzie opon zimowych i letnich. Długa odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. Posiadanie obu kompletów opon nie wyrządzi szkody Twojemu pojazdowi ani nie wpłynie w żaden sposób na jego działanie. Jednak dobrym pomysłem może być używanie obu zestawów opon w ciągu roku, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jakiej pogody się spodziewasz.
Opony zimowe są przeznaczone na niskie temperatury, co oznacza lód i śnieg. Są one wykonane z kilku różnych rodzajów mieszanek gumowych, które zawierają więcej naturalnych składników niż opony letnie, takich jak krzemionka, która pomaga im wytrzymać niskie temperatury. Bieżniki tych opon są znacznie głębsze niż opon letnich, dzięki czemu mogą one pracować w głębszym śniegu i błocie pośniegowym bez ryzyka utknięcia lub wyślizgnięcia się spod pojazdu.
Opony letnie są przeznaczone do jazdy w cieplejszych temperaturach, co oznacza suche drogi i deszcz – ale nie zaśnieżone czy oblodzone. Zazwyczaj mają twardszą mieszankę gumową, ponieważ materiały, z których wykonana jest opona, muszą pozostać wystarczająco elastyczne, aby opona nie stała się krucha i nie pękła pod wpływem ekstremalnego ciepła. Bieżniki tych opon są również znacznie płytsze niż zimowych, aby zmaksymalizować powierzchnię opony, która dotyka drogi, a jednocześnie przepuszczać więcej powietrza, które utrzymuje oponę w chłodzie nawet wtedy, gdy jest ona bardzo gorąca. Więcej na: motole.pl