Łyżwiarze używają wielu różnych mięśni podczas sesji na lodzie. Niektóre z najczęściej używanych mięśni są quady, hamstrings, glutes, łydki i mięśnie brzucha. Poza łyżwiarstwem, mięśnie te są również często wykorzystywane przez inne sporty, jak również.

Czworogłowe (quadriceps) to duże mięśnie, które tworzą przednią część uda i rozciągają się od poniżej kolana do tuż nad stawem kolanowym. Mięśnie te są odpowiedzialne za wydłużanie i zginanie nogi w stawie kolanowym oraz za dostarczanie siły do ruchów pchających podczas jazdy na łyżwach. Mięsień czworogłowy jest używany podczas jazdy na łyżwach w celu utrzymania równowagi i stabilności podczas ruchu.

Hamstrings to grupa mięśni w tylnej części uda, które biegną od bioder do kolan. Rozciągają one obie nogi w stawie kolanowym i zginają nogę w stawie biodrowym. Kontuzje ścięgien są powszechne wśród łyżwiarzy, którzy odpychają się plecami, a nie nogami, ponieważ może to spowodować przepracowanie tych mięśni. Dodatkowo, łyżwiarze mogą pracować mięśniami udowymi, aby utrzymać równowagę podczas wykonywania skoków lub obrotów na łyżwach.

Mięśnie pośladkowe tworzą część pośladków i górnej części ud. Rozciągają nogę w obu stawach i zapewniają siłę do pchania. Więcej na womactive.pl

By admin